Araceae– obrazkowate
Do tej rodziny zaliczane są rośliny z rodzaju Acorus i Cryptocoryne oraz Pistia.
Krajowe tataraki na obrzeżach jezior.
Spotykane w handlu różne gatunki tataraków są roślinami błotnymi.
W akwariach szybko giną, są przydatne jedynie w paludariach oraz w różnych dekoracyjnych kompozycjach akwarii z niskim poziomem wody i wyrastającą ponad jej powierzchnię roślinnością.
Z rodzaju Cryptocoryne – zwartki w handlu można spotkać bardzo wiele gatunków i odmian, często są to różne krzyżówki, uprawiane na specjalnych pożywkach przyjmują różne formy kolorystyczne. Rozpoznanie poszczególnych gatunków i ich nazw może stanowić problem nawet dla „fachowców”.
Większość gatunków zwartek preferuje wodę niezbyt miękką o odczynie kwaśnym i niezbyt jasne oświetlenie. Rosną stosunkowo wolno, w akwariach kwitną rzadko a rozmnaża się je przez podział kłącza i rośliny przybyszowe. Dobrze czują się w starej wodzie, podłożu o granulacji 5-10 mm. bogatym w składniki pochodzenia organicznego. Nie znoszą przesadzania i dotykania, są wrażliwe na zaglonienie i nadmierny ruch wody. Po posadzeniu w nowych warunkach zwykle odrzucają liście, ale po niedługim czasie odrastają z kłącza. Zwartki sadzi się grupami po kilka sztuk (mogą to być różne gatunki) w wybranym miejscu akwarium, wtedy łatwiej się aklimatyzują i nie przeszkadzają innym roślinom.Nie jest prawdą, że jeżeli w akwarium rośnie jakaś zwartka to inne rodziny roślin giną. Należy jedynie zachować odpowiednie proporcje pomiędzy różnymi rodzinami roślin.W starych akwariach nierzadko zdarza się, że oprócz kryptokoryn nic innego nie chce rosnąć; jest to naturalne zjawisko związane ze źle dobraną granulacją podłoża oraz nagromadzeniem związków organicznych zarówno w wodzie jak i w podłożu. Zwartki lubią takie warunki środowiskowe a zanik innych roślin jest sygnałem do gruntownego posprzątania.
Pistia stratiotes – piscja – roślina pływająca, korzeniąca się w podłożu tylko przy bardzo niskim poziomie wody. Jest dekoracyjną rośliną o jasnozielonych jakby zamszowych liściach ułożonych w rozetę, przy dobrych warunkach osiąga dość duże rozmiary – średnica do 10 cm.; w złych warunkach karłowacieje, ale nie ginie.
Wymaga miękkiej, ciepłej wody, dużej wilgotności powietrza, wrażliwa na spadające krople wody z szyby okrywowej lub deszczownicy, woda żyzna, pH 6,0 – 8,0. W nocy roślina składa liście – zamyka się – roślina wskaźnikowa długości dnia.
Pistia stratiotes
Dodaj komentarz