wszystko o roślinach akwariowych

Zakładanie akwarium

Przed założeniem akwarium należy dobrze zastanowić się nad jego przeznaczeniem.

Akwarium można ukierunkować na hodowlę ryb określonych gatunków, uprawę roślin,

na wielogatunkowe akwarium typowo dekoracyjne z bogatą roślinnością oraz jednym lub kilkoma gatunkami ryb. Można też założyć akwarium tak zwane regionalne, w którym będą uprawiane rośliny i trzymane ryby pochodzące z określonej krainy geograficznej albo ściśle wybranego miejsca np. akwarium z florą i fauną Madagaskaru; Ameryki Północnej,  Australii,   wybranych części Amazonii; Afryki; Azji np. Tajlandia lub Chiny.

Podjęcie takiej decyzji jeszcze przed sadzeniem roślin i wpuszczeniem ryb pozwoli uniknąć wielu problemów i niepowodzeń już na samym początku.

Ryby i rośliny pochodzące z różnych stron świata mają często bardzo odmienne wymagania dotyczące środowiska i tylko niektóre gatunki mogą znajdować się razem w jednym akwarium dzieląc pomiędzy sobą terytorium i nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Do takiego wielogatunkowego akwarium dobiera się towarzyskie gatunki ryb, stosunkowo mało wymagające gatunki roślin kierując się podręcznikowymi wymogami dotyczącymi temperatury, twardości, odczynu pH  wody, natężenia światła oraz odpowiedniej wielkości zbiornika.

Bardzo dużo gatunków ryb i roślin jest dość tolerancyjnych pod względem właściwości fizykochemicznych wody i te gatunki najlepiej nadają się do zbiorników wielogatunkowych.

„Gdy się nie ma co się lubi”

Zdarza się, że pewnych gatunków roślin nie można uprawiać w wielogatunkowym akwarium ze względu na ich wymagania środowiskowe, ale często można wprowadzić gatunki bardzo podobne wyglądem o znacznie mniejszych wymaganiach i łatwiejszych w uprawie.

 

Na przykład jeżeli bardzo wam się podobają kabomby a ich uprawa jest niemożliwa, może im nie odpowiadać jakość wody, oświetlenia, towarzystwo innych gatunków lub inne przyczyny to w zamian można uprawiać Limnophile sessiliflore – polska nazwa Limnofilia bezszypułkowa.

 IMG_3338

 

Jest to roślina bardzo podobna kolorystycznie, rozmiarami i kształtem do kabomby, lecz znacznie łatwiejsza w utrzymaniu. Rośnie bardzo dobrze w szerokim zakresie twardości wody od bardzo miękkiej do twardej, pH 6-8, temperatura od 20 do 30 oC, stosunkowo mało wrażliwa na zaglonienie oraz tolerancyjna pod względem jakości światła.

Jeżeli uprawa czerwonej barklaji nie udaje się można posadzić bardzo podobnie wyglądającą zwartkę – Cryptocoryne petchii lub C. beckettii. Rośliny te są mało wymagające, szybko rosną, mogą tworzyć różne formy kolorystyczne. Zwartki dobrze czują się w starej wodzie i nieco zabrudzonym podłożu, w słabo oświetlonych akwariach – można by powiedzieć w „zaniedbanych” akwariach, – coś za coś – nie lubią często zmienianej wody !, a więc nie można ich uprawiać z rybami wymagającymi czystej i wolnej od związków organicznych wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *