Dobór gatunków roślin i ryb
Oprócz wymogów środowiskowych przy zakupie ryb należy się kierować ich wielkością oraz sposobem odżywiania. Jeżeli ktoś dysponuje niewielkim powiedzmy 100 litrowym akwarium to nie można kupować np. 10 sztuk młodych skalarów, ponieważ ryby szybko urosną a jeden dorosły skalar potrzebuje przynajmniej 50 litrów wody.
Chcąc trzymać skalary należy wybrać ciepłolubne gatunki roślin nie wymagające obniżenia temperatury w okresie zimy.
Jeżeli kogoś interesują złote rybki to również należy pamiętać, że i one szybko wyrosną będą rozkopywały żwir, objadały rośliny i w tym przypadku można sadzić silne, odporne na uszkodzenia oraz wymagające niższych temperatur rośliny.
Chcąc hodować dyskowce trzeba posiadać na tyle duże akwarium, aby na jedną dorosłą rybę przypadało 100 litrów wody, akwarium powinno być gęsto zarośnięte ciepłolubnymi gatunkami roślin zapewniającymi kryjówki dla ryb, woda powinna zawierać większe ilości garbników ( wskazane umieszczenie korzeni) oraz powinno być wyposażone w wydajne filtry ponieważ, dyskowce wymagają naturalnych pokarmów, których resztki szybko doprowadzą do zaglonienia takiego zbiornika oraz mogą być przyczyną chorób.
Dla akwarium wielogatunkowego z bujną roślinnością najlepiej nadają się gatunki ryb o niewielkich rozmiarach, skromnych wymaganiach pokarmowych i w miarę dużym zakresie temperatury. Takie wymogi mogą spełniać ryby z rodziny kąsaczowatych a zwłaszcza neon inesa lub neon czerwony. Ryby te są intensywnie ubarwione, pływają w stadach, ożywiają wizualnie każde akwarium, nie niszczą roślin, nie przysparzają większych problemów a co ważniejsze nie ma potrzeby częstego czyszczenia akwarium i zakłócania spokoju roślinom.
Do takiego akwarium można wprowadzić kilka sztuk ryb przydennych i tutaj polecałbym piskorki sumatrzańskie zbierające i „wymiatające” nieczystości z zakamarków dna.
Typowe glonojady takie jak zbrojniki, wąsacze, kosiarki szybko rosną i z czasem przestają się interesować glonami, podrośnięte osobniki wykopują rośliny i nierzadko uszkadzają liście i w wielogatunkowym typowo dekoracyjnym akwarium ich przydatność jest niewielka. Godnymi polecenia i niestrudzonymi zjadaczami glonów są ryby z rodzaju OTOCINCLUS – opisane w tabeli ryb. Te niewielkie i niepozorne rybki są wspaniałym sprzymierzeńcem w walce z glonami.
Z kolei dobierając rośliny przed ich zakupem dobrze jest przejrzeć katalogi i wybrać gatunki typowo submersyjne, trwałe, wieloletnie o zbliżonych wymaganiach środowiskowych.
Decydując się na akwarium regionalne należy już bardzo starannie dobierać gatunki ryb i roślin pod względem ich pochodzenia oraz przygotować dla nich odpowiednie akwarium.
Można również upodobać sobie konkretne rodziny roślin i pod tym kontem przygotować akwarium. Jeżeli będzie to na przykład rodzina Aponogetonaceae to trzeba przemyśleć czy będzie możliwe zapewnienie odpowiednio niskiej temperatury wody zwłaszcza w lecie, wody odpowiednio miękkiej i czy w naszym mieszkaniu możliwe będzie oprócz temperatury zapewnienie roślinom odpowiednio krótkiego dnia.
Jeżeli takie warunki możliwe są do spełnienia to należy dobrać gatunki ryb, którym takie środowisko będzie odpowiadać i jednocześnie nie będą niszczyły tych delikatnych roślin.
Do takiego akwarium można będzie wprowadzić zimnowodne gatunki ryb o niewielkich rozmiarach np. kardynałek chiński, zmienniak wielobarwny (zjadający glony), wielkopłetw wspaniały (również lubiący czyścić rośliny), gupik pawie oczko lub danio pręgowany.
Dobierając ryby do akwarium należy również zwrócić uwagę na ich usposobienie.
Niektóre gatunki ryb pielęgnicowatych i nie tylko mogą być bardzo agresywne w stosunku do innych gatunków zwłaszcza w okresie tarła. Takie ryby potrafią zabijać innych mieszkańców akwarium a często kompletnie zniszczyć rośliny.
Są również gatunki ryb, których przedstawiciele jednej płci nie mogą być trzymane razem.
Typowym przykładem takiego zachowania są samce bojownika syjamskiego, dwa samce trzymane razem nawet w bardzo dużym akwarium będą toczyć ze sobą walkę „na śmierć i życie” tak długo aż pozostanie tylko jeden zwycięzca.
Z kolei niektóre gatunki ryb pozornie towarzyskie, pięknie ubarwione, niewielkich rozmiarów mogą atakować inne nawet znacznie większe od siebie ryby. Przykładem mogą być szczupieńczyki, które okaleczają inne ryby wyjadając im oczy !
Z tego powodu niektóre gatunki ryb, na płetwie ogonowej, lub tylnej części ciała posiadają wzór imitujący oko.
Urządzenie akwarium nie jest, więc łatwe i proste a dobór odpowiednich gatunków ryb i roślin oraz dopasowanie ich do warunków, jakie jesteśmy w stanie zapewnić jeszcze bardziej skomplikowane. Najtrudniejsze jest podjęcie właściwych decyzji i zastanowienie się nad kształtem swojego akwarium zanim zostanie ono urządzone.
Metoda prób i błędów oraz stosowanie zasady, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach w przypadku żywych istot nie są godne polecenia.
Trzeba pamiętać, że akwarium to również odpowiedzialność za wszystkie żywe organizmy, jakie w nim się znajdują, która spoczywa na opiekunie.
Dodaj komentarz