wszystko o roślinach akwariowych

Scrophulariaceae – trędnikowate

Scrophulariaceae – trędnikowate
Z tej rodziny roślin w akwariach spotykane są Bacopy sp. oraz Limnophile.
Bakopy w zasadzie nie nadają się do uprawy submersyjnej, szybko gubią liście a pędy w podłożu gniją. Są często spotykane w handlu, doniczkowane pęczkami, lecz ich przydatność w akwarium jest znikoma.
Limnophila aquatica – tzw. lisi ogon jest okazałą, dużą i dekoracyjną rośliną, przypomina dużą kabombe, liście pierzastodzielone, zielone lub czerwonawe. Wymaga dużo miejsca, żyznej wody, bogatego żyznego podłoża, dużo światła ciepłego nawet słońca.
Woda bez większych wymagań, ale wolna od zawiesiny i glonów, w złych warunkach karłowacieje i ginie.Limnophila sessiliflora – gatunek podobny do jak wyżej, lecz mniejszy a w zasadzie bardziej podobny do kabomby. Rośnie szybko w dość szerokim zakresie Tw, pH i oświetlenia, przy słabszym świetle wydłuża międzywęźla, w wodzie miękkiej ładniejsza i bardziej odporna na zaglonienie. Sadzi się ją pęczkami po kilka sztuk, bardzo szybko tworzy gęste zarośla, odcięte pędy łatwo się przyjmują, z czasem nadmiar roślin trzeba usuwać, ponieważ próbują opanować akwarium. Wydzielają znaczne ilości związków chemicznych utrudniających rozwój innym roślinom; s. aquatica i s. sessiliflora uznawane są za rośliny trujące – w akwarium ich toksyczność niema żadnego znaczenia dla ryb.
Rośliny niezwykle dekoracyjne, wierzchołki wzrostu często żółto zabarwione, oczyszczają wodę z nadmiaru soli mineralnych, produkują dużo tlenu bardzo przydatne do wszystkich typów akwarii.

 

sessiliflora

 

Limnophila sessiliflora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *