wszystko o roślinach akwariowych

Polypodiaceae – paprotkowate

Polypodiaceae – paprotkowate
W akwariach uprawiane są dwa gatunki tej rodziny Microsorium pteropus występujące w dwóch odmianach oraz Bolbitis heudelotii.
Mikrozorium jest bardzo ładną rośliną o ciemnozielonych lancetowatych liściach do 30 cm długości wyrastających z płożącego kłącza, korzenie ciemnobrązowe nitkowate; roślin nie sadzi się w podłożu, ( jeżeli jest filtr denny można) zakotwicza się je za pomocą „szpilek” lub przywiązuje do korzeni lub kamieni, które obrastają. Umieszcza się je w miejscach zacienionych najlepiej w tylnej części zbiornika.
Inna forma mikrozorium posiada liście nieco krótsze rozgałęziane na końcu i jest nieco jaśniejsza. Woda bez większych wymagań jednak niezbyt twarda, pH 6,0 – 7,5, światło zimne – półcień, temperatura 18 – 35oC – bardzo szeroki zakres.

mikrozoria
Microzorium sp. Z lewej pteropus, z prawej odmiana o rozgałęziających się liściach.
Bobitis wyglądem przypomina paproć, jest ciemnozielony, liście wyrastają z płożącego kłącza, korzenie brązowe, jak wyżej nie sadzić w podłożu. Rozmnażanie przez podział kłącza, przecięte ostrym nożem kłącze zabezpiecza się przed gniciem preparatami grzybobójczymi (jeszcze lepiej posypać ukorzeniaczem z auksyną) w przeciwnym razie obie części kłącza długo chorują i w tym czasie rośliny nie rosną. Bolbitis rośnie bardzo wolno.
Uprawa podobna jak mikrozorium, szeroki zakres temperatur, pH od 5,5 do 7,5 –woda lepiej kwaśna, twardość 5 – 15oN – lepiej rośnie w wodzie miękkiej, światło zimne niezbyt jasne nieco więcej jak dla mikrozorium, roślina wrażliwa na zaglonienie. Może być również uprawiana w paludarium wtedy nie porasta glonami a przy silnym świetle rośnie szybciej, liście jaśniejsze nieco prześwitujące.
Do uprawy akwariowej jak najbardziej przydatne, niezwykle dekoracyjne, mogą rozrastać się do pięknych, dużych krzewów, kłącza często porasta mech jawajski, razem tworzą wspaniałe kompozycje.

bolbitis
Bolbitis heudelotii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *