Parkeriaceae – paprotnicowate – Ceratopteridacea
Parkeriaceae – paprotnicowate – Ceratopteridacea
Paprocie wodne – ceratopteris – są bardzo dekoracyjnymi submersyjnymi roślinami doskonale nadającymi się do zbiorników dekoracyjnych oraz niewielkich akwarii z dużą ilością ryb.
Są to rośliny bardzo „żarłoczne” pochłaniają duże ilości soli mineralnych zwłaszcza azotu, siarki, fosforu, potasu i CO2.
Produkują dużo tlenu, szybko rosną, w krótkim czasie potrafią opanować całe akwarium nie dając żadnych szans rozwoju innym gatunkom.
Nadmiar roślin należy usuwać.
Rozmnażają się z roślin matecznych, na powierzchni liści wyrastają liczne młode osobniki. Z kawałka liścia można wychować całe pokolenie nowych roślin.
Starsze rośliny należy, co pewien czas wymieniać na młodsze, ponieważ przybierają nieco odmienne kształty liści i rozrastają się do ogromnych rozmiarów.
W akwariach spotykane są trzy gatunki paprotnic – forma szerokolistna, wąskolistna tzw. rutewkowata oraz pływające; w zasadzie dwa pierwsze gatunki można również uprawiać jako pływające.
Wymagają średniej ilości światła – korzystniejsze ciepłe, najlepiej rosną w wodzie miękkiej lub średnio twardej, kwaśnej i ciepłej. Są dość odporne na zmiany środowiskowe, rosną również dobrze w zakresie pH od 5,0 do 8,0, TwO 4-15oN oraz przy oświetleniu jarzeniowym.
Paprocie- forma wąskolistna oraz szerokolistna w tle lisymachia oraz tzw. Orzech wodny.
Dodaj komentarz