wszystko o roślinach akwariowych

Marsileaceae– marsyliowate

Marsileaceae– marsyliowate
Z tej rodziny do uprawy akwariowej nadają się dwa gatunki bardzo podobne i trudne do rozróżnienia.
Rośliny te rzadko można spotkać w handlu, dzisiaj zostały jakby zapomniane możliwe, że przyczyną jest ich powolny wzrost i nieopłacalność produkcji na skalę handlową – a szkoda.
Rośliny tworzą długie płożące kłącza, z których podobnie jak w przypadku bolbitisa czy mikrozorium wyrastają krótkie twarde, ciemnozielone liście w kształcie czterolistnej koniczyny. Wymagają średniego oświetlenia, rosną dobrze w szerokim zakresie twardości i pH wody, nadają się do obsadzania przednich części akwarium, są odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez ryby i ślimaki, nie przeszkadzają im prace pielęgnacyjne w akwarium. Rozmnaża się przez podział kłącza- uwaga- przecięte kłącze należy zabezpieczyć przed gniciem preparatami grzybobójczymi w przeciwnym razie obie części roślin mogą chorować i na długo przerwać wzrost.
W zasadzie są to rośliny błotne, ale przy dokarmianiu CO2 można je uprawiać trwale jako submersyjne.
Marsilea crenata – marsylia australijska wymaga nieco niższych temperatur do 22oC oraz okresowego wyjmowania z wody i przetrzymania w paludaruium.
Marsilea quadrifolia – koniczynka wodna znosi wyższe temperatury do 25oC okresowo nawet więcej, może być bardzo długo uprawiana jako submersyjna, przy słabszym oświetleniu ma skłonności do wydłużania ogonków liściowych, wymaga wody o niskiej zawartości związków organicznych, nieco wrażliwa na zaglonienie. Do typowo dekoracyjnych akwarii o małej obsadzie ryb jest doskonałym uzupełnieniem wolnych powierzchni dna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *