wszystko o roślinach akwariowych

Aponogetonaceae – aponogetonowate

Aponogetonaceae – aponogetonowate

Rodzina typowo submersyjnych, trwałych, niezwykle dekoracyjnych, z pewnością jednych z najpiękniejszych roślin wodnych. Niestety bardzo delikatnych, trudnych w uprawie i wymagających bardzo wąskiego zakresu warunków środowiskowych.

Większość gatunków wymaga miękkiej wody o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym o stosunkowo niskiej temperaturze, zmian temperatury w okresie lata i zimy, zapewnienia precyzyjnej regulacji czasu oświetlania akwarium w przedziale –lato około 12,5 godziny na dobę, zima – około 12 godzin na dobę. W zależności od gatunku temperatura w zimie musi być obniżona do 15- 20oC natomiast w lecie na ogół nie więcej jak 22 – 25oC.

Onowodki (polska nazwa) należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, coraz mniej tych roślin występuje w naturalnych środowiskach, niektóre z nich są endemitami występującymi tylko w określonych miejscach na ziemi.

onowodek kratka jako tło warstwy

Niektóre gatunki są objęte ochroną.

Rośliny dla zaawansowanych akwarystów posiadających odpowiednio duże zbiorniki i wyposażenie techniczne. Większość gatunków nie nadaje się do uprawy w wielogatunkowych akwariach. Najlepiej uprawiać je w oddzielnym zbiorniku przeznaczonym dla tej rodziny roślin, odpowiednio dużym, odizolowanym od światła dziennego i wysokich temperatur w lecie.

onow madag długie pion

Więcej informacji o onowodkach można znaleźć w oddzielnym rozdziale „Aponogetony” oraz w literaturze akwarystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *